Kemik sağlığı için doğru bilinen yanlışları öğrenerek sağlığınıza katkı sağlayacaksınız. En faydalı gıdaların aslında kemikler için en zararlı gıdalar olabileceğini düşünmüş müydünüz?

Kemik sağlığı için faydalı olan gıdalar

Koyu yapraklı yeşillikler
Lahana ve turp gibi kalsiyum, magnezyum ve K vitamini içeren besinler güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmamızı sağlar.

Tohumlar
Kemik geliştirmek için tohumlardan faydalanabilirsiniz. Mineral bakımından en zengin kabak çekirdeği olduğu için onu tercih edebilirsiniz.

Fındık
Kemiklerinizi korumak için bir avuç fındıkta atıştırabilirsiniz. Fındığı çorbalara, salatalara ekleyebilir, güveç yemeklerine koyabilir veya kremalı tatlılar yapabilirsiniz. Kemiklerinizi koruma gücü istiyorsanız ceviz tüketimini de aksatmamalısınız.

Fasulye
Kemiklerinizi sağlıklı tutmak için fasulye tüketebilirsiniz. Özellikle siyah fasulye kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kemik sağlığı için zararlı olan gıdalar

Süt ürünleri
Kemik gelişimi denildiğinde aklımıza ilk gelen süt ve süt ürünleri olur istisnasız. Ancak süt ürünlerinin kemiklerde kalsiyumu sızdırıp zamanla kırıkları arttırdığını biliyor muydunuz?

Tuz
Sağlıklı yemeye çalışıyorsanız hayatınızdan tuzu çıkarmış olmanız gerekmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre aşırı tuz tüketen insanların kemiğinin kırılma olasılığı 4 kat daha fazladır.

Asitli içecekler
Asitli içeceklerin kemikler için kötü olduğunu duymuş olabilirsiniz, yapılan yeni bir araştırmaya göre, asitli içeceklerde özellikle kola da bulunan fosforik asit kemiklerin tükenmesine neden oluyor.

Çok fazla protein
Sağlıklı beslenme dengeden ibarettir ve tabii ki sağlıklı kalabilmek için proteine ihtiyacınız var, ancak bu dengeyi iyi korumanız gerekiyor. Ne demişler azı karar çoğu zarar…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *